6 462

Ośrodków

261 675

Opinii

203 579

Zaufanych Opinii

7 858

Kuponów rabatowych

Jak zdać prawo jazdy?

Jak zdać prawo jazdy?

09.10.2023

7 praktycznych porad jak zdać egzamin na prawo jazdy

Kurs prawa jazdy często wiąże się ze stresem związanym z przystąpieniem do egzaminów. Każdy obawia się, że może nie zdać, ale nie warto popadać w paraliżujący strach. W tym tekście przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci się przygotować do egzaminu. Dowiesz się, jak zdać prawo jazdy zarówno w kontekście testu teoretyczny jak i egzaminu praktycznego oraz jak rozładować stres.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? – umów się na regularne godziny jazd podczas odbywania kursu

Podstawą, aby odpowiednio przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, są regularne jazdy autem, ponieważ zapewnia to ciągłą praktykę i budowanie pewności siebie za kółkiem. Jazda z instruktorem zapewnia kursantowi nabycie niezbędnych umiejętności oraz pozwala na eliminację błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na wyniku egzaminu praktycznego. Instruktorzy w szkole jazdy doskonale znają oczekiwania egzaminatorów, dlatego dostosowują cały proces nauki, aby jak najlepiej przygotować uczniów do zdania egzaminu. Regularne, obowiązkowe lekcje jazdy to okazja do systematycznego doskonalenia umiejętności oraz utrzymywania kontroli nad pojazdem. Jednocześnie po ukończeniu systematycznego szkolenia kursanci nie będą mieli problemu z późniejszą samodzielną jazdą autem. Jeśli więc zbyt długo nie jeździsz, możesz stracić pewność siebie za kierownicą i instynkt reagowania na nieprzewidziane sytuacje na drodze.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jeździj z jednym instruktorem, który ułoży indywidualne szkolenie

Zgodnie z obowiązującymi ustawami każdemu uczestnikowi rozpoczynającemu kursu na prawo jazdy zostaje przypisany instruktor prowadzący. Osoba ta jest odpowiedzialna nie tylko za bezpieczeństwo uczestnika podczas szkolenia praktycznego, ale i również za nabyte umiejętności i przekazywane treści. Z tego powodu najlepiej jest jeżeli kursant większość jazd odbywa z jednym instruktorem, który od pierwszych zajęć układa plan nauczania względem danego uczestnika kursu. Każdy kursant jest inny, dlatego też instruktorzy na pierwszych godzinach starają się poznać osobę pod względem rozumienia i przyswajania wiedzy. Jeśli więc szkolimy się u kilku instruktorów, to każdy z nich może inaczej odczytać kursanta i zmieniać tok szkolenia, przez co kandydat na kierowcę zaczyna mieć mętlik w głowie. Jednakże w połowie szkolenia praktycznego dobrze jest odbyć jedną bądź dwie jazdy z innym instruktorem co wpływa pozytywnie na przyzwyczajenie się do jazdy z innym pasażerem niż dotychczas. Wcześniejsze oswojenie się z inną osobą niż instruktor prowadzący może być pomocne w bezstresowym zdaniu egzaminu w obecności egzaminatora.

Zdawanie egzaminu teoretycznego – rozwiązuj testy na prawo jazdy

Test teoretyczny na prawo jazdy również może być stresującym doświadczeniem, ale rozwiązując pytania zawarte w  bazie pytań oraz testy, można znacznie zwiększyć swoje szanse na sukces. Pomaga to zrozumieć, czego można się spodziewać w trakcie egzaminu, co zmniejszy poczucie stresu. Rozwiązując testy i bazę pytań, przede wszystkim sprawdzisz swoją wiedzę na temat zasad ruchu drogowego, znaków drogowych oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa na drodze. Pozwala to nie tylko lepiej przygotować się do testu egzaminacyjnego, ale również rozwinąć umiejętności i utrwalić wiedzę, które są niezbędne podczas późniejszego egzaminu praktycznego. 

Jak zdać prawo jazdy bez stresu? – dobre nastawienie i pewność siebie

Stres kandydata przed egzaminem na prawo jazdy jest całkowicie normalny, jednak może negatywnie wpływać na samopoczucie zarówno podczas pisania testu jak i jazdy z egzaminatorem. Aby zdać prawo jazdy za pierwszym razem, warto skutecznie walczyć z nadmiernym stresem. Przede wszystkim może Ci w tym pomóc:

  • Świadomość swoich umiejętności – najważniejszym sposobem na zmniejszenie stresu jest solidna i systematyczna nauka. Im lepiej jesteś przygotowany, tym pewniejszy będziesz na egzaminie.
  • Lekcje dodatkowe – umów się na kilka dodatkowych jazd, aby powtórzyć i utrwalić swoje umiejętności.
  • Rozrywka i odprężenie – znajdź czas na rozrywkę przed egzaminem. Unikaj nadmiernego stresu i spędź miło czas.
  • Pozytywne myślenie – aby zdać egzamin na prawo jazdy bez stresu, niezbędne jest pozytywne myślenie i wiara w siebie oraz swoje umiejętności. Pamiętaj, że jakość nauki jazdy pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do praktycznej części egzaminu.

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy za pierwszym podejściem? – zapisz się we wczesnych godzinach porannych

Mniejszy ruch uliczny oznacza mniej stresu podczas egzaminu. Kiedy ulice są mniej zatłoczone, masz większą przestrzeń i mniej presji ze strony innych kierowców. Termin egzaminu o wczesnej godzinie może oznaczać także prostsze warunki na drodze. Może to ułatwić wykonywanie manewrów takich jak parkowanie czy zmiana pasa ruchu drogowego. Umawiając się na egzamin praktyczny w godzinach porannych, dajesz sobie szansę na łatwiejsze zaliczenie egzaminu państwowego i większy komfort w trakcie jazdy. 

Nie spóźnij się, ale też nie przychodź zbyt wcześnie przed egzaminem

Jeśli chcesz zdać prawo jazdy za pierwszym podejściem, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Stres związany z tym, że możesz nie zdążyć, tylko pogorszy Twoje samopoczucie. Nie przychodź też zbyt wcześnie, ponieważ możesz zestresować się jeszcze bardziej, obserwując osoby, które nie zaliczyły egzaminu. Stawienie się 10 minut przed egzaminem to zdecydowanie optymalny czas. Będąc wcześniej, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli oczekujesz na egzamin praktyczny, pozostań również na zewnątrz budynku i dotleń swoje szare komórki. Podchodząc do egzaminu na spokojnie, masz większe szanse, że wszystko przebiegnie pomyślnie.

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy – zrób dobre wrażenie na egzaminatorze

Schludny ubiór na egzaminie pokaże Twoją kulturę osobistą i udowodni, że nie lekceważysz egzaminatora i samego egzaminu na prawo jazdy. Jeśli jesteś kobietą, nie ubieraj butów na obcasie, ponieważ jest to zabronione, gdyż wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Klapki również nie będą dobrym wyborem. Najlepszym rozwiązaniem będą wygodne buty na płaskiej podeszwie tj. trampki, które pozwolą Ci dokładnie wyczuć sprzęgło. Co do samego ubioru, nie należy ubierać się w przesadnie eleganckie stroje, ani w domowe dresy. Ubiór na egzaminie powinien być zadbany, schludny, ale przede wszystkim wygodny.

Autor: Uniwersytet Jazdy Łukasz Czajka

Lista aktualności