6 352

Ośrodków

224 343

Opinii

170 509

Zaufanych Opinii

6 768

Kuponów rabatowych

Gdzie zdawać egzamin na prawo jazdy?

Gdzie zdawać egzamin na prawo jazdy?

12.02.2022

Już od kilku lat kursanci w województwie dolnośląskim zyskali większe możliwości wyboru miejsca zdawania egzaminu państwowego dzięki powstaniu oddziałów terenowych WORD Wrocław. W tym artykule omawiamy wybór między Oławą a Wrocławiem

Gdzie zdawać egzamin na prawo jazdy, Oława czy Wrocław?

To pytanie na stałe zagościło w naszym otoczeniu po otwarciu oddziału terenowego WORDu w Oławie. I nic dziwnego, bo możliwość zdawania w Oławie z jednej strony wydaje się być łatwiejszą drogą do prawa jazdy, a z drugiej pojawiają się obawy czy zdając w Oławie będziemy dobrze przygotowani do poruszania się w trudniejszych warunkach dużego miasta.

Na wstępie wspomnimy o jednej, bardzo ważnej kwestii. Miejsce zdawania egzaminu nigdy nie rozwiąże problemów związanych z prowadzeniem pojazdu, reagowaniem na sytuację na drodze oraz wykonywaniem manewrów. Było to bardzo widoczne, gdy zostały opublikowane pierwsze statystyki zdawalności na egzaminach w Oławie – dość niskie. Wynikać może to choćby z prostego faktu – wymagania stawiane przyszłym kierowcom podczas zadań na placu manewrowym są identyczne, niezależnie od miejsca zdawania „praktyki”.

Dużą zaletą zdawania w Oławie jest przede wszystkim mniejsza presja, którą odczuwamy podczas kursu i egzaminu. Proste, w większości jednojezdniowe drogi, mniejszy rejon egzaminacyjny, brak skomplikowanych skrzyżowań – to pozytywne cechy tego miasta. Niektórym kursantom pomaga również fakt braku większej liczby „gapiów” podczas egzaminu, czy to, że plac manewrowy WORDu nie przytłacza swoją wielkością – jednocześnie odbywają się tam maksymalnie dwa egzaminy praktyczne.

Jeśli chodzi o Wrocław – polecamy go osobom lubiącym wyzwania i pewnym siebie. Sprawne poruszanie się po wielopasmowych ulicach i skrzyżowaniach wymaga więcej uwagi, ale daje również dużą satysfakcję.

A co z obawą, czy po zdaniu w Oławie będziemy potrafili poradzić sobie w bardziej wymagającym terenie? Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, że dla zdecydowanej większości Kursantów egzamin praktyczny jest zgoła odmiennym światem niż jazda z instruktorem czy późniejsze samodzielne poruszanie się autem. Presja egzaminu, stres, wysokie oczekiwania naszych bliskich, czy nawet nas samych wobec siebie powodują, że na egzaminie często nie jesteśmy w stanie zaprezentować 100% naszych możliwości. W takich warunkach fakt że rejon, gdzie będziemy poruszać się podczas egzaminu zawiera mniej „łamigłówek” często bywa na wagę złota. Pamiętajmy też, że wybór miejsca zdawania egzaminu nie zawęża możliwości odwiedzenia innych miejsc podczas szkolenia. Jeżeli instruktor uzna, że jesteś na bieżąco z materiałem, chętnie oprowadzi Cię po Wrocławiu czy też zabierze na dłuższą jazdę poza terenem zabudowanym.

Podsumowując – wybór miejsca zdawania egzaminu to sprawa dość istotna, ale nie jest to w żadnym wypadku „wyrok” decydujący o tym, jakim będziesz w przyszłości kierowcą. Jeżeli masz wątpliwości, poproś o radę swojego instruktora, który pomoże Ci wybrać trafnie. Powodzenia!

Autor: Drive it OSK

Lista aktualności