6 125

Ośrodków

180 479

Opinii

131 034

Zaufanych Opinii

5 547

Kuponów rabatowych

Prawo Jazdy w Europie - Niemcy

Prawo Jazdy w Europie - Niemcy

18.04.2019

Jak uzyskać prawo jazdy w Niemczech?

Zacznijmy od tego, że zajęcia odbywają się w jednej z 10 000 szkół jazdy (fahrschule w języku niemieckim). Przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w Niemczech można po ukończeniu 18 roku życia .

Kurs można rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed 18 urodzinami. Wyjątkiem jest możliwość zdobycia prawa jazdy wraz z ukończeniem 17 roku życia, jednakże w takiej sytuacji, samochód może być prowadzony wyłącznie w towarzystwie innej osoby posiadającej prawo jazdy i spełniającej określone prawem wymagania.

Koszt szkolenia jest znacznie wyższy niż w Polsce. Uzyskanie prawa jazdy w Niemczech kosztuje od 1300 do 2000 €, w zależności od regionu i rodzaju kursu. Kursanci mogą zdecydować się na wybór kursu przyspieszonego, 7 lub 14 dniowego. Jednakże takie szkolenia wiążą się ze spełnieniem przez szkołę odpowiednich wymogów i dlatego nie są oferowane przez wszystkie ośrodki.

Jeszcze przed rozpoczęciem lekcji teoretycznych, kursanci muszą przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Oprócz kursu teoretycznego, który zazwyczaj odbywa się w siedzibie szkoły, kursant musi odbyć również część praktyczną składającą się 23 godzin standardowych jazd oraz kolejnych 13 godzin jazd w warunkach specjalnych tj. po drogach lokalnych, autostradzie i po zmroku. Warto zauważyć, że praktyczną część kursu można rozpocząć, jeszcze przed ukończeniem części teoretycznej.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, znalezienie odpowiedniej szkoły jazdy nie zawsze jest łatwe. Istnieje jednak porównywarka ClickClickDrive (podobna do SuperPrawoJazdy), która ułatwia przyszłym kierowcom dokonanie właściwego wyboru. Blog serwisu (w języku niemieckim) jest pełen porad i informacji na temat prawa jazdy. Poza tym ClickClickDrive udostępnia infolinię, która pomaga w wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy, na podstawie preferencji kursanta.

Lista aktualności