6 460

Ośrodków

257 862

Opinii

200 228

Zaufanych Opinii

7 717

Kuponów rabatowych

Egzamin na prawo jazdy w 2024 roku.

Egzamin na prawo jazdy w 2024 roku.

09.01.2024

Sprawdź co się zmieniło od 1 stycznia 2024 roku.

Informacje na temat zmian w egzaminach na prawo jazdy to temat, który zawsze niezwykle interesuje kandydatów na kierowców, ośrodki szkoleniowe i egzaminatorów. Najczęściej zmiany tego typu pojawiają się wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego – tak jest i tym razem. Jak zmienił się egzamin na prawo jazdy 2024 roku? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Prawo jazdy w 2024 roku – nowe przepisy 

Od nowego roku, czyli 1 stycznia, osoby, które chcą zdawać egzamin na prawa jazdy w Polsce, będą musiały dostosować się do znaczących nowości w procedurach egzaminacyjnych. Zaktualizowane przepisy, ustanowione przez ministra infrastruktury, wprowadzają wiele zmian wpływających na przebieg testów oraz metodę komunikacji wyników do kandydatów. Nowości w największym stopniu dotyczyć będą egzaminu praktycznego na prawo jazdy m.in. zmian w zasadach przerwaniu egzaminu czy obowiązku udostępniania nagrań z egzaminu. 

Możliwość obejrzenia nagrania z egzaminu na prawo jazdy 

Chyba najciekawszą z pozoru kursanta nowością jest możliwość obejrzenia nagrań egzaminu w specjalnie wyznaczonym do tego pomieszczeniu, który powinien od teraz posiadać każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Placówka przeprowadzająca egzaminy jest zobligowana do wskazania konkretnego miejsca do przeglądania nagrań, gdzie można analizować zapisy wideo z praktycznej części testu. Jest to ważny dodatek do wcześniejszych regulacji, które zobowiązywały jedynie do zachowania materiału filmowego.

Aktualnie zdający będzie miał możliwość obejrzeć nagranie w przypadku złożenia skargi dotyczącej egzaminu – np. w przypadku wyniku negatywnego lub również gdy wynik był pozytywny, a zgodę na obejrzenie wyraził dyrektor WORD.

W 2024 egzaminator w trakcie trwania egzaminu nie musi informować o wyniku negatywnym

Kolejną dużą zmianą jest brak obowiązku informowania kierującego pojazdem kursanta o popełnianych w trakcie jazdy błędach. Egzaminator nie musi przerywać egzaminu jeśli kursant popełni dwukrotnie ten sam błąd przy jednym zadaniu np.: nie włączy dwa razy kierunkowskazu przy parkowaniu. Kluczowe jest jednak żeby błąd ten nie zagrażał bezpośrednio życiu, bądź zdrowiu innych uczestników ruchu. W takim przypadku egzamin będzie trwał nadal i kursant może wrócić do WORDu i dopiero tam dowie się o negatywnym wyniku egzaminu. Zdający będzie wiedział, że popełnił błąd, otrzymując szczegółowe informacje np. w formie „nieprawidłowo wykonane zadanie parkowanie prostopadłe”.

Wskazanie świateł przeciwmgłowych przednich

Ciekawą zmianą w części praktycznej egzaminu jest dodanie nowych czynności, które kursant musi wykonać na placu przed wyruszeniem na jazdę w ruchu miejskim. Do tej pory osoba zdająca, gdy wylosowała światła przeciwmgłowe, musiała pokazać je jedynie z tyłu samochodu. Obecnie jeśli pojazd jest wyposażony również w przednie światła przeciwmgłowe, to kursant także musi je wskazać. 

Egzamin na prawo jazdy z mObywatel

Nowe rozporządzenie odnośnie zmian umożliwia także opcję potwierdzania tożsamości kandydata podczas wejścia na egzamin przy użyciu aplikacji mObywatel. Nie musimy już polegać wyłącznie na tradycyjnych metodach takich jak dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. Dodanie tej możliwości znacznie przyspieszy i ułatwi podejście do egzaminu zarówno teoretycznego jak i praktycznego. 

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy 2024 – podsumowanie

Jak widać z początkiem roku 2024, zmiany w przepisach dotyczących zdawania egzaminu na prawo jazdy przynoszą kandydatom i Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego zarówno udogodnienia, jak i nowe obowiązki. Z jednej strony brak informacji o błędach może przynieść kursantowi mniejszy stres natomiast możliwość oglądania nagrań zmusza WORDy do udostępnienia nowych pomieszczeń.

Autor: Uniwersytet Jazdy Łukasz Czajka

Lista aktualności